STOR tak til alle fremmødte for en dejlig og aktiv dag i Bælum
I søndags var Vild med Rebild igen i Bælum, hvor der skulle bygges stærekasser, plantes godt 500 stauder. I dagene op til havde Kersten og Malene knoklet med at få lavet de ca. 60 stærekasser som samlesæt og Hjalager, den lokale skov- og havemand havde gjort plantesteder og stolper til stærekasserne klar.
Efter alle godt 60 fremmødte var budt velkommen i skolegården på Østhimmerlands Friskole, fordelte vi os i grupper og arbejdet gik i gang.
Efter lidt vanskeligheder med bøjede søm, lykkedes det at få samlet de mange stærekasser som herefter skulle males i forskellige blå nuancer (med natur-maling, så fuglene forhåbentlig ikke synes det lugter grimt 😉
Andre var gået i gang med at få plantet de mange stauder, som skulle være 7 forskellige steder i byen. Unge fra Østhimmerlands Ungdomsskole var også mødt talstærkt op og de klarede både deres eget bed samt bedet overfor plejehjemmet.
Andre, både børn og voksne, klarede resten – lige fra byskiltet i den ene ende af Bælum til Munchs Plads i den anden ende.
Nu venter vi bare på sol og sommer og forhåbentligt masser af farver og blomster (som gerne må plukkes!) overalt i Bælum.
Tak til alle, der har støttet op om projektet – OG ikke mindst de, der tilbød at vande her i den første tid 😉










